Zájem o nájmy roste – důvodem je uprchlická krize i drahé hypotéky

Zájem o nájmy roste – důvodem je uprchlická krize i drahé hypotéky

Češi jsou zvyklí bydlet „ve svém“. Ale těmto dobám velmi pravděpodobně brzy odzvoní. I přesto, že ceny nájmů neklesají, ba naopak, zájem o nájemní bydlení roste přímo raketově! Nájemní byty se v inzerci neohřejí zpravidla ani pár dní.

Byty a domy jsou kvůli drahým hypotékám pro většinu lidí nedostupné

Úrokové sazby hypoték stále rostou, ceny nemovitostí sice svůj vzestup, který jsme s hrůzou v očích sledovali loni, zastavily, ale i tak jsou byty a domy pro většinu lidí v dnešní době nedostupné. Za nedostupnost vlastního bydlení ale nemohou jen úrokové sazby hypoték a „nadstřelené“ ceny nemovitostí, na vině je i inflace, která nám zdražila potraviny, energie, pohonné hmoty a v podstatě vše, na co se podíváme.

Rostou i ceny pronájmů. Paradoxně – i když ne tak překvapivě – zájem o pronájmy stoupá. Možná si ještě pamatujete doby, není to tak dávno, kdy jsme uprostřed pandemie COVID-19 slýchávali z rádia i televize, že zájem o pronájmy klesá. Důvodem byl především odliv zahraničních turistů, kteří do té doby hojně využívali populární Airbnb ubytování. Dnes jsme ale úplně v jiné situaci.

Na nájemním trhu se schyluje k pořádné bouři!

Jsme v době, kdy sem naopak cizinci proudí. Nejsou to ale turisté hledající ubytování na víkend. Zájem o pronájmy stoupá i díky uprchlické krizi. Zejména z Ukrajiny zasažené válkou k nám míří lidé, kteří hledají zpravidla dlouhodobější pronájem, protože situace doma není zdaleka jasná. V kombinaci s rostoucím zájmem o nájemní bydlení ze strany Čechů, kteří si nemohou dovolit hypotéku, se jedná o vražedný koktejl, který předpovídá bouřlivou situaci na nájemním trhu.

V Německu je bydlení v nájmu úplně běžné – bydlí tak polovina Němců

Odborníci se shodují v tom, že se brzy možná přiblížíme modelu, který je běžný například v sousedním Německu, kde je poměr lidí bydlících v nájmu a ve vlastní nemovitosti 50:50. Mladí lidé obvykle na vlastní bydlení vůbec nedosáhnou, naopak bydlí v nájmu a z úspor si střádají, aby si vlastní nemovitost koupili ve 40 nebo 50 letech. 

O úrokových sazbách ze začátku roku 2021 si můžeme nechat jen zdát

Ačkoliv u cen nemovitostí ke koupi se dá předpokládat stagnace, popřípadě velmi nepatrný pokles, u úrokových sazeb hypoték tyto vyhlídky nejsou a rozhodně nemůžeme předpokládat, že bychom se i v případě poklesu dostali na čísla z loňského začátku roku. 

Ceny nájemního bydlení půjdou nahoru s inflací

Naopak se předpokládá, že ceny nájemního bydlení budou kopírovat inflaci. Kromě migrujících Ukrajinců a úrokových sazeb se totiž do výše nájemného promítá i to, že i pro majitele nájemního bytu je vše dražší – pořizovací ceny investičních bytů jsou výše, náklady na údržbu bytů jsou vyšší apod.

„Ticho před bouří“ nabízí jedinečnou příležitost si pronajmout byt ještě za rozumnou cenu

Pokud váháte, zda je pro vás vhodné nájemní bydlení nebo ještě stále uvažujete o koupi, rozhoupejte se co nejdříve. Dá se totiž předpokládat, že se právě nacházíme v pomyslném „tichu před bouří“. Ceny nájmů jsou ještě relativně příznivé, ale nemusí to vydržet dlouho. Odborníci se domnívají, že nájemní trh, který se u nás pomalu začíná stabilizovat, i když zatím nemá takovou tradici, zažije obrovský boom. A kde klesá poptávka, stoupají i ceny nabídky. Tak funguje trh.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest