interierové rolety obohatí vzhled vaší místnosti

Interiérové rolety: moderní řešení stínění i skvělý doplněk do domácnosti

Bez stínění se žádná domácnost neobejde. A je jedno, jestli žijete v panelákovém bytě na ohromném sídlišti, nebo v domě na vesnici. Pocit dokonalého soukromí i praktické stínění během slunných dní vyřeší moderní interiérové rolety.

Dávno jsou pryč doby, kdy jsme se spoléhali na těžké závěsy a později na žaluzie. Ty jsou sice stále velice oblíbené, postupně jim ale začaly konkurovat parádní interiérové rolety, které oproti žaluziím mají i nejednu výhodu.

Interiérové rolety vs. žaluzie: v čem je rozdíl?

Žaluzie jsou ještě pořád tím nejpoužívanějším způsobem stínění. Rolety jim sice ještě nešlapou na paty, ale časem by mohly. Jsou totiž parádním doplňkem, který seženete ve spoustě barev a provedení, takže je můžete s místnostmi nechat splynout, nebo je naopak povýšit na výrazný prvek. Jaké jsou jejich další výhody?

  • Vyrábějí se z praktického materiálu, který se snadno udržuje v čistotě. Některé dokonce může i vyprat v pračce!
  • Různé modely mají různou propustnost světla. Stačí si vybrat podle vlastních preferencí.
  • V případě modelu „den–noc“ si nastavíte i intenzitu stínění podle aktuální potřeby.

Oproti tomu stojí zmiňované žaluzie, které se jednak hůř udržují čisté (sedá na ně prach) a jednak jsou docela nepraktické v domácnosti s malými dětmi nebo zvířaty (zvlášť žaluzie na balkónových dveřích mohou utrpět značné ztráty) – stačí zlomit jednu lamelu a je po designu. Abyste je mohli dát do pračky, museli byste mít látkový model, který není moc rozšířený.

Na rozdíl od rolet si ale vždycky můžete zvolit intenzitu stínění a vybrat si můžete vertikální nebo horizontální provedení (interiérové rolety jsou většinou horizontální, vertikální nejsou tak obvyklé).

Exteriérové vs. interiérové rolety

Když se budete poohlížet po interiérových roletách, nejspíš narazíte i na ty exteriérové. I ty mají svoje klady a zápory.

Exteriérové, tedy předokenní rolety jsou bezvadné nejen pro zatemnění. V zimě dokážou zabránit únikům tepla a v horkých dnech zase nepouštějí dovnitř sluneční paprsky, takže je uvnitř mnohem příjemněji, než by bylo bez těchto rolet. Zároveň jsou do značné míry
i štítem proti hluku zvenčí. A navíc ještě chrání okna vůči povětrnostním vlivům, takže například prodlouží životnost okenních rámů.

Jejich nevýhodou je ale jen velice omezená možnost regulace světla. Záporem může být pro někoho i vyšší cena, která se odvíjí od použitých materiálů nebo způsobu ovládání (manuální, motorové) a dalších faktorů. Například předokenní roleta 50×100 cm může vyjít na 4 000 Kč, ale i téměř jednou tolik. Interiérové rolety se oproti tomu dají sehnat i za zlomek této ceny.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest