pergola na zahradě zalité sluncem

Stylové pergoly z hliníku, dřeva i látky

Teploty se zvyšují, jaro už je v plném proudu a léto přijde v závěsu. Brzy budeme obědvat i večeřet venku. Pít kávu na terase nebo právě v pergole. Jak se od sebe tyto dva prostory liší víme. Terasa je otevřená. Zatímco pergola je uzavřená a chrání před povětrnostními podmínkami. Je ale mnoho druhů materiálů, ze kterých lze pergolu vyrobit. Pojďme se podívat na 3 základní. 

Hliník

Pergoly jsou oblíbenou součástí venkovních prostor a lze je vyrobit z různých materiálů. Jednou z možností jsou právě hliníkové pergoly. Vyrobeny z lehkých, ale odolných hliníkových profilů. Materiál je dostupný v řadě barev. Nespornou výhodou je, že právě hliník nepodléhá korozi. Proto se snadno udržuje a dlouho vydrží bez známek opotřebení. Kromě toho mohou být hliníkové pergoly navrženy tak, aby fungovaly i jako markýza proti dešti a poskytovaly dokonalé posezení. Poté se mohou doplnit přidáním rolet na zip. Jedinou nevýhodou je, že oprava poškozeného nebo poškrábaného hliníku může být náročnější než oprava těch ze dřeva.

Dřevo 

Dřevěné pergoly jsou další oblíbenou variantou do venkovních prostor. Dřevo je přírodním materiálem, který lze na stavbu pergoly využít mnoha různými způsoby. Vyžaduje však náležitou ochranu proti hnilobě, houbám a dřevokaznému hmyzu. Pro zachování vzhledu je třeba každých 5 let obnovit také nátěry. Přesto jsou pergoly ze dřeva šetrné k životnímu prostředí a lze je postavit v různých stylech, včetně volně stojících nebo spojených s domem.

Látka

Látkové pergoly nabízejí jedinečnou možnost do venkovních prostor. Tyto pergoly jsou vyrobeny z vysoce kvalitní tkaniny, která je odolná vůči UV záření a poškození vodou. Mohou být navrženy tak, aby byly zatahovací, což umožňuje přizpůsobení stínu a vystavení slunci. Látkové pergoly jsou navíc dostupné v řadě barev a stylů, díky čemuž jsou stylovým a funkčním doplňkem jakéhokoli venkovního prostoru. Mohu však vyžadovat mnohem větší údržbu než pergoly hliníkové nebo dřevěné. 
Chcete se o druzích pergol a možnostech stínění dozvědět více od odborníka, který se skutečně vyzná? Navštivte designové studio Linie v Plzni. Zodpoví všechny vaše dotazy a budete moci rovnou objednat dokonale praktické kousky.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest