pes ležící na koberci

Tohle nedělejte! Aneb špatné způsoby čištění koberců

 

Chcete se vrhnout do vyčištění koberců, ale nevíte jak na to? Asi byste v tomto článku čekali podrobný návod, jak na to. My dnes ale změníme úhel pohledu a podíváme se na to z druhé strany. Inspirujte se ve špatných způsobech a najděte si díky nim vlastní systém. 

Vlhkost 

Jednou z nejčastějších chyb, kterou můžete udělat při čištění koberců, je použití příliš velkého množství vody nebo přípravku. I když se může zdát, že nasycení koberce čisticím prostředkem povede k hlubšímu vyčištění, ve skutečnosti může způsobit více škody než užitku. Nadměrná vlhkost poškozuje kobercová vlákna, způsobuje růst plísní, a dokonce vede k nepříjemnému zápachu. Navíc použití příliš velkého množství čistícího roztoku může zanechat lepkavé zbytky, které přitahují nečistoty a způsobí, že koberec bude matný a špinavý. Proto je důležité dodržovat pokyny výrobce a používat doporučené množství vody a čistícího prostředku tak, aby nedošlo k poškození koberce. 

Drhnutí 

Další častou chybou, kterou můžete při čištění koberců udělat, je příliš intenzivně jej drhnout nebo používat abrazivní nástroje. Příliš silné drhnutí může poškodit vlákna koberce a způsobit jejich roztřepení, což vede k jeho kratší životnosti. Podobně použitím abrazivních nástrojů, jako jsou tvrdé kartáče nebo ocelová vlna, můžete poškrábat jeho vlákna a způsobit trvalé poškození. Místo toho je nejlepší použít kartáč s měkkými štětinami nebo vysavač s rotačním kartáčem k jemnému rozhýbání vláken koberce a odstranění nečistot. 

Nepravidelnost

Vynechávání údržby a hloubkového čištění je další chybou, kterou můžete při péči o koberec udělat. Pravidelné vysávání a bodové čištění může pomoci udržet koberce čisté a svěží. Je proto důležité naplánovat jeho hloubkovou variantu alespoň jednou nebo dvakrát ročně. Hloubkové vyčištění odstraní usazené nečistoty, prach a alergeny, ke kterým se běžné vysávání nemusí dostat. Zanedbání pravidelné údržby může vést nejen k nahromadění nečistot, které mohou způsobit, že koberec bude vypadat nudně a opotřebovaně. Ani pro vaše zdraví to není nic dobrého. Bohužel si tím můžete vybudovat alergii nebo někomu, kdo už alergie či dýchací obtíže má, dost uškodit.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky