Nezapomeňte na pravidelné čištění okapů

Čištění okapů je velmi často opomíjená činnost, která je ovšem nedílnou součástí, pro zachování dobrého stavu budovy.

Okapy potřebují pravidelnou údržbu, protože jejich zanedbávání může mít nepříznivé následky nejen na střechu, ale také na celou konstrukci stavby a dokonce i na vaše zdraví. V tomto článku se podíváme na to, proč je jejich pravidelná údržba tak důležitá a jak správně svody ošetřit

Jak to celé funguje

Každá budova disponuje okapovým svodem, nebo-li okapem, který chrání konstrukci domu před nepříznivými vlivy povětrnostních podmínek, odvodem vody ze střechy. Ta je poté svedena převážně do kanalizací, ale od roku 2021 vstoupila v platnost novela, která udává povinnost u každé novostavby záchyt dešťové vody přímo v místě, kde spadne, tedy do různých nádrží. Vodu v nádržích lze využívat několika způsoby, buď ji lze připojit do domu v podobě užitkové vody, například na splachování toalet nebo je určena pro zálivku zahrady a na mytí aut. 

Proč pravidelně čistit

Každý rok dostávají okapy pěkně zabrat, ať je to nánosem listí, mechem, přivátým pískem, či se stávají útočištěm ptactva pro stavbu svých hnízd. Takto zanesené svody ztrácí na své funkčnosti a dešťová voda buď přetéká, tedy ničí fasádu nebo se začnou tvořit v nánosech nečistot nebezpečné plísně. Plísně se poté dostávají do nádob na zachytávání dešťové vody a v případě jejího použití v podobě zálivky zahrady, jsou přeneseny na úrodu. 

Dalším problémem je narušení statiky střechy i celkové konstrukce budovy. Například na ploché střeše může vlhkostí nastat praskání trámů a zborcení celého domu. Navíc v období mrazů hrozí tvorba rampouchů, které přímo ohrožují zdraví a jejich odstranění hasiči je velmi nákladné. 

Pravidelné čištění okapovů nese i další výhody. Nejen, že předejdete možnému ohrožení zdraví, či narušení statiky domu, ale také se vyhnete potenciálním problémům v budoucnu v podobě rychle opotřebených svodů, prevence koroze a ušetříte za jejich výměnu. 

Několik fází čištění

Při čištění svodů je důležité nejen odstranit nečistoty, ale také okapy pořádně propláchnout, aby se zbavily zárodků plísní a dalších nežádoucích organismů. Zároveň se při proplachu zjistí, zda nejsou již poškozeny, tedy je provedena kontrola těsnosti a průchodnosti. Následně by měl přijít protikorozní nátěr, který je chrání před rzí. K pořádnému čištění okapů a celkové údržbě je tedy lepší využít služeb odborné firmy, která disponuje správnou technikou a dostane se i do vysokých, špatně dostupných míst. Pravidelným čištěním zkrátka ušetříte čas, peníze a spousty nepříjemností. 

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky