coca cola plechovka na silnici

Coca Cola: Nejen nápoj, ale i účinný čistič!

Mějte na paměti, že co se týká Coca Coly, není to jen sladký, šumivý nápoj, který skvěle funguje na uhašení žízně. Může to být zároveň váš tajný superhrdina v boji proti špinavým pánvím, zaneseným odpadům, nebo dokonce usazené rzi. Ano, Coca Cola je také účinný čistič. Její složení, které zahrnuje kyselé pH a karbonátové bubliny, dokáže rozložit kdejakou nečistotu, a to včetně takových, jako je usazený vodní kámen v odpadech. Coca Cola dokonce pomůže vrátit lesk starému rezavému nářadí. Takže příště, když uvidíte Coca Colu v obchodě, vzpomeňte si, že nejde jen o obyčejný nápoj, ale také tajnou zbraň pro úklid domácnosti!

Které chemické vlastnosti činí Coca Colu efektivním čisticím prostředkem?

Skvělé čisticí vlastnosti propůjčuje Coca Cole především její chemické složení. Jednou z látek obsažených v tomto oblíbeném nápoji je kyselina fosforečná, která díky své síle dokáže odstraňovat i rez, například z vodovodních kohoutků a podobně. Kyselina citronová, další složka Coca Coly, dokáže obdivuhodně zatočit s vodním kamenem a jiným typem usazenin. V případě sladké verze Coly je další její složkou cukr. Pokud byste však čekali, že cukr bude maximálně lepit nebo zanechávat lepivé skvrny, vězte, že skvěle funguje jako přírodní abrazivní hmota, s níž perfektně vyčistíte jakýkoliv povrch bez sebemenšího poškození. Troufnete si na úklid s pomocí Coca Coly?

Rozlučte se s vodním kamenem i rzí

I když to může znít jako sci-fi, Coca Cola je skutečně skvělý pomocník při čištění povrchů od vodního kamene. Stačí nalít trochu tohoto oblíbeného nápoje na problémovou oblast, nechat chvíli působit a poté setřít. Kyseliny obsažené v Coca Cole se o zbytek postarají samy a výsledek je mnohdy lepší než při použití speciálních čisticích prostředků. Nejznámější nápoj na světě vám tak hravě pomůže s úklidem koupelny, kuchyně i WC.

Kyselina fosforečná ve spolupráci s bublinkami se postará o efektivní odstranění rzi z kovových předmětů. Nalijte Coca Colu do optimálně velké nádoby, ponořte zrezavělý předmět a nechte nějakou dobu působit. Po vyjmutí stačí otřít předmět hadříkem a uvidíte, že bude zářit jako nový. Až se příště setkáte se rzí, nezoufejte, skočte do lednice pro Coca Colu a pusťte se do práce.

Odstraňte zašlé skvrny z oblíbeného oblečení

Pokud se na vašem oblíbeném tričku či kalhotách objevila skvrna, která je již zapraná nebo se ji z nějakých jiných důvodů nedaří odstranit, jistě již tušíte, že situaci může zachránit opět Coca Cola. Postup je velmi jednoduchý. Namočte inkriminované místo do vody, poté polijte trochou Coca Coly, nechte cca 15–20 minut působit a oděv vyperte klasicky v pračce. Kyseliny v nápoji dokážou proniknout hluboko do tkaniny a rozpustit tak téměř každou zažranou skvrnu. Pokud by skvrna nebyla ani tak pryč, postup zopakujte. V případě barevného a tmavého oblečení je dobré vědět, že Coca Cola může zesvětlit barvy tkaniny, proto u těchto barev raději tento způsob nepoužívejte.

Coca Cola jako skvělý odmašťovač a čistič zrcadel

Oblíbený černý nápoj je skvělý pomocník také při odmaštění kuchyňských nástrojů a povrchů. Obsažená kyselina fosforečná dokáže účinně rozpouštět mastnotu a usazeniny, které jindy úspěšně odolávají i speciálním chemickým čisticím prostředkům. Kuchyňské nádobí jednoduše ponořte do nápoje, problematická místa potřete, a nechte působit. Po chvíli stačí jen setřít, opláchnout a máte hotovo. Na oplach nezapomeňte, Coca Cola sice dokáže skvěle odmastit, ale vzhledem k obsaženým cukrům byste mohli mít v kuchyni místo mastnoty lepivé mapky.

Nebaví vás čištění oken a leštění zrcadel? Zjednodušte si práci s Coca Colou! Stačí nalít trochu nápoje na houbičku nebo s ní naplnit rozprašovač, otřít povrch a opláchnout čistou vodou. Výsledkem je oslňující lesk a obzvláště zrcadla budou zářit čistotou jako nikdy předtím.

Co říct závěrem? Příště, až si k obědu dáte skleničku Coca Coly, vzpomeňte si, že nejde jen o osvěžující nápoj, ale také o všestranný čisticí prostředek.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky