Jak se připravit na stěhování? Vybavením i psychicky!

Jak se připravit na stěhování?
Vybavením i psychicky!

Znáte otřepanou frází „Lepší vyhořet, než se stěhovat“? Nemusí to být vždycky až tak horké. S mnohými potížemi vám mohou pomoci stěhovací služby, které nabízí komplexní služby. Díky tomu, že odborníci vezmou na svá bedra část stresu a nepříjemností, si ušetříte mnohé špatné zkušenosti. Kvalitní stěhovací služba vás navštíví ještě před samotným dnem D a dohodne se s vámi na všech náležitostech. Při návštěvě navíc expert dokáže lépe určit, kolik bude potřeba pracovníků a kolik vás ve finále bude celá akce stát.

Protože stěhovací služby fakturují své služby na základě hodinové sazby, není od věci se na stěhování náležitě připravit. Tím, že ušetříte práci stěhovací službě, uspoříte peníze. Navíc osobní věci a různé drobnosti si většinou každý chce odstěhovat sám. Když budete na finále připraveni, celé stěhování proběhne rychleji a tedy i levněji.

Tip č. 1: Začněte balit s předstihem!

Všechny věci pečlivě zabalte do krabic, přepravek, tašek, kufrů či pytlů. Tento bod může výrazně ovlivnit čas i cenu stěhování. Ideálně začněte s balením s dostatečným předstihem. Mnoho lidí právě tento bod podcení a pak doslova honí každou minutu. Zvláště pokud si nemůžete dovolit vzít si v práci na stěhování týden dovolené a balíte po večerech, začněte klidně pomalu měsíc nebo tři týdny dopředu.
 

Tip č. 2: Najděte si oporu

Pokud předem víte, že pro vás bude proces stěhování psychicky náročný, najděte si včas oporu – požádejte blízkou osobu z rodiny či z řad blízkých přátel, aby vám byli v osudný den nablízku. 

Tip č. 3: Připravte si „příruční zavazadlo“

Během stěhování dojde na všechno! Den před stěhováním přijde na balení posledních drobností, v den stěhování dobalte poslední věci – jídlo z mrazáku, zubní kartáček, hygienu, lůžkoviny… Připravte si ale zároveň „příruční zavazadlo“, které bude obsahovat veškeré doklady, peněženku, klíče, pravidelně užívané léky, důležité dokumenty a cennosti.

Tip č. 4: Zajistěte babysitting, dogsitting, catsitting…

Máte malé děti nebo domácího mazlíčka? Zajistěte si včas hlídání! Děti by se neměly stěhovákům motat pod nohy. Navíc vy, i když při samotném stěhování pomáhat nebudete, musíte být přítomni, kdyby se vás stěhovací služba na něco potřebovala doptat. S dětmi nebo mazlíčky by bylo těžké zajistit 100% pozornost.

Tip č. 5: Nábytek „odstrojte“

Z nábytku, skříní apod. vyndejte všechny volné věci, například police. Šuplíky zajistěte, aby se volně nevysouvaly. Prostě si představte, že každý kus nábytku volně levituje v prostoru, a zeptejte se sami sebe, u čeho hrozí, že by se mohlo vysypat, vysunout, vypadnout… Jen tak připravíte nábytek na stěhování tak, aby vše proběhlo bezpečně a bez nehod.

Tip č. 6: Demontáž pro začátečníky i pokročilé

Pokud jste zručnější, máte doma potřebné nářadí a o některých kusech nábytku už předem víte, že neprojdou dveřmi, rozmontujte je. Ušetříte tím čas a opět i peníze.

Tip č. 7: Odpojte elektroniku i spotřebiče

Elektronika a spotřebiče, jako je například pračka nebo sušička, by měly být před stěhováním odpojené. Vrhněte se na to včas, ať vás nezastaví žádný zádrhel.

Tip č. 8: Mají stěhováci kde parkovat?

Stěhovací služby jsou profesionálové, to je jasné, ale nemají (nebo alespoň většina z nich nemá) křišťálovou kouli. Proto není v jejich možnostech odhadnout, kde před vaším domem zaparkují – pokud samozřejmě nemáte vlastní parkovací místo, kam se nákladní auto vejde. Abyste ušetřili co nejvíce času odborníků (a opět své peníze), zkuste stěhovacímu autu zajistit místo na parkování.

Tip č. 9: Myslete na budoucnost – tedy hlavně na budoucí rozvržení v novém bytě či domě!

Pokud máte alespoň matnou představu o tom, kde v novém bydlení chcete mít největší kusy nábytku, je ideální stěhováky rovnou nasměrovat správným směrem. Postel, skříně, gauč, jídelní stůl, psací stůl atd. je nejlepší hned postavit na jejich místo.

Tip č. 10: Dobrý plán je základ úspěchu i „detoxu“ vašeho interiéru

Mít v hlavě více či méně jasný plán se hodí hned z několika důvodů. Kromě toho, že budete vědět, kam co patří – viz předchozí bod – budete mít i představu o tom, co si s sebou do nového bydlení vůbec chcete vzít. Ne vše se totiž musí stěhovat s vámi. Při každém stěhování byste měli udělat i řádný „detox“ vašeho interiéru. Něco vyhodit, něco vyměnit, něco přikoupit. S dobrým plánem budoucího bydlení budete vědět, jak na to! Stěhování je také skvělou příležitostí pro třídění šatníku. Využijte to a zbavte se nenošených kousků.

Tip č. 11: Už jste všem řekli o nové adrese?
A když už šťastně bydlíte, zamyslete se, zda o vašem významném životním kroku všichni ví. Rodina a přátelé asi ano. Pokud jste jim to sami neřekli, asi se to dozvěděli z vašich sociálních sítí. Nezapomeňte ale o nové adrese říct lékaři, pojišťovně či zaměstnavateli.

To bychom měli. Už víte, co bude vaším prvním krokem? Naopak obalování nábytku do fólií a dalších materiálů nechte na profících. Kromě toho, že mají své osvědčené postupy, tak ví, co je třeba jak zabalit, kde přidat na „ochranné“ vrstvě folie apod. Šikovní stěhováci vám bezpečně zabalí i elektroniku nebo lustry. Bát se nemusíte.

Pokud se vám ale do příprav nechce a raději byste vše přenechali odborníkům, není problém objednat si stěhovací služby „na klíč“ – takové stěhovácké all inclusive. Pak si můžete opravdu dát nohy na stůl a čekat, až se kolem vás začnou dít věci. Nicméně pamatujte na to, že zabydlet se v novém zůstává stále na vás.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest