Jak vybrat venkovní dlažbu na schody? Dejte pozor na několik vlastností

Dlažba na schodech vypadá nádherně. Tedy za předpokladu, že si při výběru dáte záležet a zaměříte se na vlastnosti, které by rozhodně měla mít, aby dlouho sloužila a místo parády nedělala spíš ostudu.

Moderní dlažba na schody se dá sehnat v nejrůznějších velikostech i dekorech. Mnohem důležitější než design jsou ale vlastnosti, bez kterých by vám nejspíš brzy vypověděla službu. O které jde?

Protiskluznost

Abyste se na dlažbě neklouzali po každém letním deštíku, sledujte u ní třídu protiskluznosti, do které patří. Tyto třídy mají označení od R9 do R13. Zatímco k R9 náleží úhel skluzu
6–10 ° a hodí se do bytů, kanceláří, škol, chodeb a nemocnic, R13 snese úhel skluzu i více než 45 °C a dá se využít v tak náročných provozech, jako jsou třeba rafinerie tuků.

Třídy mezi nimi se rovněž liší úhly skluzu a možností využití – například R10 se hodí do malých kuchyní nebo koupelen a R11 nezklame ani u bazénu.

Jedině díky dostatečné protiskluznosti se můžete na schodech s dlažbou bezpečně pohybovat. A to je to nejdůležitější.

Otěruvzdornost a odolnost vůči poškrábání

Aby dlažba na schodech za pár měsíců nevykazovala značné známky povrchového opotřebení, dívejte se při jejím výběru i na otěruvzdornost. Když ji vyberete dobře, bude dlažba dlouho skvěle sloužit i vypadat.

U otěruvzdornosti rozlišujeme 5 tříd, a to od PEI 1 do PEI 5. Čím vyšší je u třídy číslo, tím je dlažba odolnější vůči otěru. Zatímco PEI 1 se hodí do interiéru, kde navíc není vysoká frekvence pohybu (například koupelna nebo ložnice), PEI 5 obstojí i v obchodech, restauracích nebo na nádražích.

Poškrábání vás zase může potrápit dřív, než se nadějete. Stačí z neodolné dlažby hrablem s ostřejší hranou odhazovat sníh a je po legraci.

Mrazuvzdornost

Dlažba na schody musí být mrazuvzdorná, protože bude muset celoročně odolávat povětrnostním podmínkám, v zimě navíc mrazům, které dokážou nejednu věc úplně zničit.

Výrobci s tím počítají, nikdy ale není od věci tuto vlastnost zkontrolovat. A samozřejmě se nevyplatí nahrazovat takovou dlažbu levnější variantou, která mrazuvzdorná není.

Stálost barev

Když si pořídíte tmavě hnědou dlažbu na schody, určitě chcete, aby byla tmavě hnědá ještě za rok, za dva nebo za 10 let. Proto se zaměřte na možné blednutí a u prodejce se řádně informujte.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky