roztomilé koťátko

KOČKA DO BYTU: DOBRÝ NÁPAD, NEBO SKRYTÁ HROZBA?

Bývá vám po večerech smutno, nebo jste prostě jen unavení z věčného zametání myších bobků ve spíži? Kočka se může jevit jako ideální řešení. Pokud ale bydlíte v bytě (a nemůžete ji tedy jen tak vyšoupnout za hlavní dveře), radši si to třikrát promyslete, než se rozhodnete zasadit dosud klidnému a pohodlnému životu takovou ránu pod pás.

MAZLIVÁ…

Ačkoli kočka na pohled i na dotek může působit jako plyšák, nenechte se zmást. Plyšáka si pomazlíte, kdykoli se vám zlíbí. Kočka vám ale svůj názor na mazlení vysvětlí krvavou cestou. Mazlit se přijde zásadně ve chvíli, kdy v televizi běží poslední minuty finále mistrovství světa v hokeji, stav je nerozhodný a Češi hrají přesilovku. A protože kočky jsou velmi cílevědomá stvoření a VŽDYCKY nakonec dosáhnou svého, skončíte s obličejem plným vrnících chlupů a informace o výsledku utkání se k vám dostane pouze v audio formě.

žena mazlící kočku

ROZTOMILÁ…

Pejskaři by možná nesouhlasili, ale kočka umí být úžasně roztomilá. Když chce. A když se jí to vyplatí. To vylučuje situace, kdy se ji snažíte vyfotit nebo natočit na video. Ultra rozkošnánaopak bývá u vaření, pokud recept zahrnuje maso, nebo večer, když se stočí do klubíčka a společně s vámi se uloží ke spánku. Už méně roztomilá vám bude připadat kolem třetí hodiny ranní, kdy s očima vytřeštěnýma jako po dávce LSD běhá po zdech nebo vám visí zakousnutá z palce u nohy.

CHLUPAŤOUČKÁ…

Nepořídíte-li si hypoalergenní rasu sphinx, budete mít chlupy všude. A tím myslím opravdu VŠUDE. Na oblečení, na gauči, na záclonách, v myčce na nádobí, ve vaně, v jídle. Budete se muset rozhodnout, jestli obětujete většinu výplaty na nákup odchlupovacích válečků z IKEA, nebo kočičí chlupy raději akceptujete jako nový standard a na vstupní dveře vyvěsíte výstrahu pro návštěvy.

NENÁROČNÁ…

Kočky jsou nezávislé a nepotřebují páníčka ani kamaráda, stačí jim komorník (jinak řečeno sluha). Nakoupí, otevře konzervu, vyčistí záchod – no a když si mylady přeje, podrbe a pomazlí. Hygienu si zajistí sama (kartáč je standardně nepřítel, kterého je třeba zneškodnit, a o koupání se bez ocelových rukavic radši vůbec nepokoušejte). Průměrná kočka prospí 16 hodin denně, ve zbytku času baští nebo odpočívá mezi spánky. Aktivní chvilky má samozřejmě také – obvykle kolem třetí hodiny ranní, jak už bylo řečeno výše.

NEGATIVA V KOSTCE

× Chlupy jsou váš nový módní doplněk a často i samozvaná přísada do jídla.

× Kožený gauč nebo luxusní polstrování nábytku je špatný nápad. Stopy po kočičích drápcích budou všude.

× Sem tam najdete doma bezoár (změť vykašlaných chlupů), což je nepříjemný vedlejší produkt kočičí hygieny.

× Vynášení kočičího záchodu není žádná velká zábava. Vyčistit ho ale musíte každý den, jinak váš domov nasaje nepříjemný odér.

× Pokud bude kočka spát s vámi, klidné noci se stanou minulostí. A zpravidla se rychle naučíte nevystrkovat žádné části těla zpod peřiny, což může být zejména v letních měsících dost omezující.

× Pokud má kočka do ložnice zákaz vstupu, připravte se na to, že tam bude chtít. Každou noc, nahlas a vytrvale.

× Jakmile kočka dospěje, začne mrouskat. S ohledem na vaše duševní zdraví a dobré vztahy se sousedy důrazně doporučuji kastraci.

× Kocouři zase značkují – a někdy ani kastrace nepomůže.

× Kočka má zpravidla pocit, že je pánem domu. Po nějakém čase (a marném odporuz vaší strany) to uznáte i vy.

A PROČ TOMU DÁT ŠANCI?

✓ Kočka má prokazatelně pozitivní vliv na lidskou psychiku. Zlepšuje náladu, uklidňuje, pobaví. Říká se, že dokáže „odvrnět“ pryč nemoci a bolístky.

✓ Kočka trénuje vaše nervy. Stačí pár týdnů a budete mnohem odolnější proti stresu. A sníží se vám tlak.

✓ Kočka opravdu není náročná na údržbu. Sama se vyvenčí, sama se umyje, sama se zabaví. Nevadí jí, že jste celý den v práci. Aspoň dokud má plnou misku.

✓ Kočka vás naučí toleranci. Brzy zjistíte, že sice přesně chápe, co jí říkáte (např. „na stůl nesmíš“), ale je jí to úplně jedno. Dělá si, co chce. Její největší ústupek bude, když to přestane dělat okázale přímo před vámi.

✓ Myší instinkty velí odstěhovat se co nejdál od kočičího pachu, a to i v případě, že vaši kočku nějaká myš vůbec nezajímá.

✓ Kočka se přizpůsobí prostředí. Ani v malém bytě nebude strádat – aspoň dokud nepozná možnosti světa za dveřmi. Radši jí obzory nerozšiřujte.

✓ Kočka, která nechodí ven, nepřinese blechy ani žádnou chorobu.

✓ Kočku, která nechodí ven, nepřejede auto, neotráví jed na krysy ani nezakousne sousedův pes. Může vám tak zpestřovat život spoustu let.

PROSTĚ NEJLEPŠÍ!

I když se vám bytem prohánějí prérijní chuchvalce chlupů, gauč máte rozdrápaný až na molitan (a škrabadlo netknuté), sem tam přijdete o rozhodující momenty filmů nebo utkání, často vám z linky záhadně mizí maso a pořádně jste se vyspali naposledy před rokem, zjistíte, že si život bez kočky už nedokážete představit. Kočka je totiž návyková. Zvyknete si na pozitiva, postupně přijmete její vrtochy, a než se nadějete, už vás má v hrsti. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že se vám z ní nebude chtít ven.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *