detailní foto čerstvě natřené střechy

Rovnýma nohama do jara. Opravy a nátěry střech jsou to první, co udělat po zimě! 

Jaro je tu! Se sázením budoucí úrody jistě čekáte až po takzvaných „zmrzlících“ ale k práci na zahradě a domě první sluníčko vybízí už teď. Ptáte se, čím začít? I když se v běžném životě začíná od podlahy, u domu je dobré začít opačně. A tak začneme rovnou u střechy. Podíváme se na opravy a nátěry střech pod drobnohledem. 

Pravidelná údržba

Pokud žijete v rodinném domě a přejete si v tom pokračovat i nadále, je dobré o něj pečovat. A to systematicky a pravidelně. Udržovat v dobrém stavu fasádu, okapy a okna je důležité. Střecha ale dělá dům, a tak pokud je dlouhodobě neudržovaná, nekvalitní, nebo do ní zatéká, je potřeba ji dát pozornost. Havarijní stav střechy musíte řešit okamžitě. V ostatních případech postačí pravidelné mírné opravy, výměny tašek a nový nátěr krytiny. 

Typy střech

Vždycky jde hlavně o to, z jakého materiálu vaše střecha je. Máte mnoho možností, které jsme seřadili podle četnosti použití:

  • Pálené tašky
  • Plechová střecha
  • Betonová střecha
  • Střešní šindel
  • Hliníková střecha

Pokud se budeme bavit o pálených taškách, v případě malého poškození postačí střešní tmel. Jestliže se objeví větší díry, nebo dokonce otvor, je lepší tašky rovnou vyměnit za nové. U ostatních druhů střech je vhodné nezapomínat na kvalitní nátěr, který může prodloužit její životnost o několik desítek let. Jakou barvu ale pro nátěry střech vybrat? Je to docela alchymie. Každý typ střechy má totiž jiné podmínky. 

Nátěry střech

Ať už máte jakoukoliv střechu, postup je ale podobný. Před každým nátěrem je třeba napřed sehnat lešení. Vhodné barvy. A pak se pustit do mechanického odstranění všech nečistot a nerovností. Poté je nutné celou střechu odmastit pomocí k tomu speciálně určených prostředků. Dalším krokem je základní nátěr. A teprve poté přijde čas na nátěr vrchní. Cítíte se na to sami? Proč ne. Odhodlání se meze nekladou. Pokud však raději necháte technickou údržbu na odbornících, nešlápnete vedle. Existují firmy, třeba jako Výškyzavas.cz, které vaši střechu natřou i opraví – jak jinak než – za vás. Dejte nám v komentářích vědět, jestli se do opravy a nátěru pustíte sami nebo využijete služeb práce ve výškách.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest