foto po cisteni interieru auta s cervenymi sedackami

Čištění auta: Jak na interiér?

Každý řidič je rád, když je interiér jeho vozu krásný a voňavý. I proto se motoristé čas od času nevyhnou důkladnému čištění auta. Pro dosažení skvělých výsledků ale platí několik základních pravidel, na které se tento článek zaměří.

Před tím, než s čištěním interiéru vašeho vozu začnete, zaměřte se na nepořádek. Zlikvidujte všechny prázdné láhve, plechovky, papíry, obaly od jídla a další předměty, které interiér vašeho vozu hyzdí. Pokud budete při úklidu myslet také na třídění odpadu, poděkuje vám i příroda.  

Bez vysavače to nepůjde

Jakmile jste se úspěšně zbavili nepořádku, vezměte do ruky vysokotlaký vysavač. Většinou nestačí ten, který máte běžně doma. S ním se totiž nezbavíte zašlapaného písku ani bláta. Počítejte s tím, že investice do kvalitního vysokotlakového vysavače vás může vyjít i na více než 10 tisíc korun.

Při vysávání myslete na to, že prach a špína se skrývají i v těžko přístupných zákoutích, proto se můžete vyzbrojit baterkou, anebo si posvítit mobilem. Pokud to vás vysavač umožňuje, může se pro osvětlení tmavých prostor hodit také svítící štěrbinová hubice.

Jakmile doma takový čistící stroj máte, nasaďte na něj kombinovaný nástavec a začněte vysávat. Nejprve se vrhněte na autosedačky a následně postupujte směrem k podlaze. Na boky auta a palubní desku užijte nástavec s vysunutými měkkými nylonovými štětinami.

Nezapomeňte na koberečky a prostor pod nimi, kde je nejrůznějších kamínků, prachu či vlasů často nejvíc. Samozřejmostí je i zavazadlový prostor, který ve vašem vysávacím plánu nesmí chybět. Pokud převážíte chlupaté domácí mazlíčky, možná se neobejdete bez profesionální pomoci.

Vzhůru na čištění autosedaček

Po vysávání se věnujte sedačkám. Vezměte do roku vhodný čistící přípravek, rozlišujte, jestli máte v autě textilní nebo kožené autosedačky. Ty kožené je potřeba nejprve otřít, pokračovat nástřikem vhodného čistícího prostředku přímo na kožené povrchy a za pomocí jemného kartáčku povrch krouživými pohyby pořádně vyčistit.

Na textilní autosedačky vám někdy může stačit pěnový čistící prostředek a utěrka z jemných mikrovláken, díky které se špínu z povrchu sedaček zbavíte. V případě zašlých skvrn se ale neobejdete bez mokré varianty čištění, která funguje tak, že za pomocí tepovače se čisticí roztok vstřikuje hluboko do materiálu a následně se už bez nečistot vysaje zpět do přístroje. Pokud tepovač doma nemáte, nebojte se obrátit na odborníky, kteří se na čištění auta specializují.

Poté svou pozornost zaměřte na palubní desku, volant a další povrchy. Nejprve setřete hrubé nečistoty papírovým ubrouskem a následně použijte univerzální přípravek, který na povrchy nastříkáte. Poté vezměte do ruky jemný hadřík z mikrovláken, bez kterého se při čištění auta neobejdete, a vše pořádně setřete.

Nezapomeňte ani na zrcátka, kde se často nacházejí otisky prstů a další šmouhy. Nakonec sáhněte po osvěžovači vzduchu s příjemnou vůní, která dodá interiéru vašeho vozu tu správnou atmosféru.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *