cisteni bezovych autosedacek

Čištění autosedaček: Jak na to?

Trápí vás na autosedačce skvrny od kečupu, nanuku nebo třeba kávy? Nebojte, čištění autosedaček není tak náročné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Autosedačky patří k nejvíce znečištěným částem vozidla. I proto se žádný motorista alespoň jednou za čas nevyhne jejich vyčištění. Díky němu se odstraní nevzhledné skvrny, bakterie i nejrůznější zápachy. Ptáte se ale, jak na to a jaký je rozdíl v čištění textilních a kožených autosedaček?

Pro čištění autosedaček platí několik obecných pravidel. Nečistěte je v mrazech ani vedrech, ale zvolte příjemnou venkovní teplotu. Nejprve interiér pořádně vysajte a ujistěte se, že je dostatečně suchý. Poté se už můžete pustit do procesu čištění, který je odlišný pro textilní a kožené sedačky.

Jak na textilní autosedačky?

Způsobů, jak efektivně na čištění textilních autosedaček, je několik. Většinou se ale řidiči rozhodují mezi suchou a mokrou variantou.

Suchá je rychlejší, postačíte si s vysavačem, utěrkou a pěnovým čisticím prostředkem, který seženete v každé odborné prodejně nebo na e-shopu. Nejprve zbavte autosedačku hrubých nečistot vysátím, následně naneste na čištěnou plochu malé množství čističe a vytřete špínu z povrchu čistou utěrkou z jemných vláken. Následně doporučujeme vysát vysavačem.

Nevýhodou suché metody je, že nedosahuje takových výsledků, neboť čistící prostředek se nedostane příliš hluboko do textilie. Nezbavíte se špíny, která na první pohled není třeba ani vidět.

I proto se řidiči v případě textilních autosedaček raději kloní k mokré variantě. Za pomocí speciálního přístroje, tepovače, se vstřikuje čisticí roztok hluboko do materiálu, přičemž následně se roztok vysaje zpět do přístroje, a to včetně všech nečistot, bakterií a roztočů, pokud dodržíme postup a aplikujeme vhodnou chemii.

Po tepování je potřeba nechat auto pořádně vyschnout! Ideálně v teplé garáži a s otevřenými dveřmi od vozu. Zvlášť během podzimních a zimních měsíců jinak hrozí, že se auto pořádně zamlží. Vlhkost, která se uvnitř „srazí“ může mít negativní vliv na vyčištěné sedačky, kde by se mohly znovu objevit nevzhledné fleky, ale také mysleme na elektroniku, kterou jsou dnešní vozy prakticky „prošpikované“. Vlhkost jim rozhodně neudělá dobře. A kdo by si také chtěl sednout na nedosušenou sedačku.

Problémem u mokré varianty je, že kvalitní tepovač většina domácností běžně k dispozici nemá a investice do něj může vyjít i na několik tisíc korun. Proto se vyplatí využít služby profesionálů na čištění interiérů vozů, nebo přímo detailery.

Jak na kožené autosedačky?

Pokud máte v autě kožené sedačky, tak jejich čištění je pro řidiče náročnější než u textilních. Nejprve je potřeba odstranit hrubé nečistoty a pořádně sedačky otřít. Následně se pokračuje nástřikem vhodného čistícího prostředku přímo na kožené povrchy a za pomocí jemné houbičky či mikrovláknového hadříku povrch krouživými pohyby postupně vyčistit.

Kvalitní přípravky kůži vyživí, prodlouží živostnost a dodají správný vzhled. Pozor na výběr vhodného přípravku, zda použít MAT, nebo LESK, což si nemusíme včas uvědomit.

Aby vydržely teplotní extrémy během celého roku, pak na kvalitní údržbu a zejména čištění autosedaček  nezapomínejte a provádějte pravidelně.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky