Čištění koberců – jak na skvrny?

Říká se, že „není třeba brečet nad rozlitým mlékem.“ A je to pravda! Skoro každá skvrna se dá totiž vyčistit. Člověk jen musí vědět, jak na to. Přečtěte si naše tipy.

Jak vyčistit skvrny od kávy?

Už se vám někdy stalo, že jste usnuli u televize? Asi ano, že? A také jste měli zrovna v ruce svoji oblíbenou kávu? Ať se to stává takto nebo jinak, skvrny od kávy jsou na koberci asi nejčastější. Víte, jak na ně?

Prvním krokem při čištění koberců, pokud se chcete zbavit skvrn od kávy, je pečlivé vysátí suchým hadrem nebo papírovými utěrkami. To, co v koberci zbyde, vymyjte studenou vodou. Místo skvrny následně posypte sodou, solí, zakapejte citronovou šťávou a nechte působit. Pokud chcete zvolit profesionálnější cestu, vezměte si k ruce čistič na koberce.

A co skvrny od červeného vína? Je na ně nějaký trik?

Asi nejobávanější ze všech skvrn jsou ty od červeného vína. Opět jsou první SOS pomocí papírové utěrky. Pokuste se jimi co nejvíce tekutiny odsát. Skvrny nedrhněte, neroztírejte, ať se neobarví další kobercová vlákna. Na tak silné skvrny, jako jsou ty od vína, je lepší vzít profesionální čistič na koberce. Při čištění postupujte od okraje skvrny k jejímu středu. Prostředek z koberce opět vysajte papírovými utěrkami.

Jak si poradit s mastnými skvrnami?

Máte doma malé děti? Možná častěji než červené víno skončí na vašem koberci jídlo. A od jídla na podlaze zůstávají na koberci mastné skvrny. V první řadě opět odsajte maximum nečistoty papírovými kuchyňskými utěrkami. Na pomoc si poté vezměte k ruce chemický čistič na koberce – ten by si měl s mastnotou spolehlivě poradit. Pokud hledáte „babské rady“, vsaďte na směs octa a jedlé sody. Čistič nebo směs octa a sody následně setřete vlhkým hadrem. 

Pomohly vám naše tipy? Máte své osvědčené triky nebo vsázíte na čističe z drogerie? Dopřejete také čas od času svým kobercům profesionální péči? Pravidelné čištění prodlužuje životnost koberce!

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest