drevostavba-easy-48

Životnost dřevostaveb je delší, než se mnozí domnívají

Výstavba rodinného domu je pro řadu českých domácností životní záležitostí. Ačkoliv má klasická zděná stavba v Česku stále velkou řadu příznivců, stále oblíbenější jsou i dřevostavby. Pojí se k nim celá řada pozitiv, a to včetně rychlosti výstavby, akustické pohody nebo prostorové stability. Mnoho zájemců ale často zajímá, jaká je životnost dřevostaveb.

Ačkoliv klasický zděný dům se ve většině případů může chlubit opravdu dlouhou životností, tak kvalitně postavené dřevostavby jim mohou často konkurovat. Pro dřevo sice platí, že jde o lehký materiál, jeho pevnost je ale vysoká. Odborníci poukazují na to, že živostnost dřevostaveb se pohybuje i okolo 100 až 150 let.

Jak je to s vlhkostí?

Přímý styk stavebního materiálu s vodou nikdy nedělá dobrotu. Řada případných zájemců o dřevostavbu se i proto obává, že dřevostavba časem může shnít.

To se však může stát jen v situaci, kdy ji to sami dovolíte. Pokud je dřevo zdravé a suché, nemají škůdci zdroj obživy a pravděpodobnost vzniku hniloby se redukuje na minimum. Dnes stavěné dřevostavby navíc obsahují i inteligentní větrání, které vlhkost v domě úspěšně snižuje. Při výstavbě je každopádně potřeba dbát na kvalitní provedení hydroizolací a zajistit nepropustnost vrstev obvodového i střešního pláště.

Velký vliv má preciznost  

Životnost dřevostaveb se však odvíjí i od práce konkrétních profesionálů, kteří se do výstavby pustí. Předpokladem totiž je, že návrh i samotná výstavba bude vykonána naprosto precizně. Pokud se to podaří, neměl by mít dům s vlhkostí žádný problém. Profesionálové by vám měli pomoci i s výběrem kvalitního dřeva a vhodného druhu. Nejčastěji se využívají smrkové KVH hranoly.

Pro dlouholetou životnost je ale nezbytná i dostatečná údržba, které je třeba věnovat velkou pozornost. Hodit se mohou kupříkladu tenkovrstvé lazury, které vyžadují renovaci jednou za tři až pět let.

Co dřevostavby a požární ochrana?

Mezi velké strašáky se řadí i odolnost dřevostaveb proti požáru. Není se třeba bát. Platí, že už v samotném projektu je třeba mít posudek požární odolnosti budovy. Tam je definováno, kolik času musí budova v případě masivního požáru vydržet, než dojde k jejímu zhroucení. Dřevostavby mají i další výhody, které souvisí i s modernizací. Při pohledu do minulosti je zřejmé, že životní styl každé generace se mění a souvisí s tím i nároky na bydlení. Je tedy zřejmé, že vaše děti, vnoučata i pravnoučata budou chtít bydlet úplně jinak. Pro dřevostavby platí, že modernizace není v porovnáním s klasickou zděnou nemovitostí tak náročná, což je další bod, který životnost a využitelnost této stavby prodlužuje.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky