detailní fotka koberce po čištění

Čištění koberců ekologicky: Pomohou speciální přípravky i jedlá soda

Jsou ve spoustě domácností. Izolují chlad od podlahy a dodávají interiéru na útulnosti. Jestli vám ale mají dělat radost co možná nejdéle, tak se čištění koberců nevyhnete. Víte ale, jak na to?

Úplným základem je pravidelné vysávaní, díky kterému se jednoduše zbavíte nepříjemného prachu, drobků, roztočů, bakterií, chlupů i dalších nečistot. Pouštět byste se do něj měli 2–3x týdně a myslete na to, že koberec musíte vysávat všemi směry. Jen tak se totiž zbavíte opravdu všech nečistot.

Čištění koberců není žádná věda. Pokud se do něj chcete pustit, nejúčinnější metodou je tepování. To účinně eliminuje mastnotu, nežádoucí pachy a odstraňuje i případnou zašlapanou špínu. K tomu ale budete potřebovat tepovač, což je zařízení určené k čištění koberců a k odstranění pevných nečistot z jejich vláken. Tepovače pracují na základě vibrací a mechanického tepání, což umožňuje efektivní uvolnění a odstranění prachu, špíny a mastnoty z hloubky koberce. Tento proces zlepšuje nejen vzhled koberce, ale také jeho hygienické podmínky. Tepování má tu výhodu, že není nutné používat vodu s vysokým tlakem, což minimalizuje riziko poškození kobercových vláken a zkracuje dobu sušení.

Nezapomeňte na základní zásady čištění koberců

Je ale vhodné dodržovat některé zásady. Vsaďte na doporučené ředění použitých přípravků, a jakmile koberec vyčistíte, nechte ho pořádně vyschnout. Vyhněte se agresivním prostředkům. Zapomeňte hlavně na čističe, které obsahují čpavek. Vždy se zaměřte na prostředky, které se užívají pouze na koberce.

Pokud se neřadíte mezi příznivce chemie, máme pro vás řešení. Už naše babičky a maminky totiž přišly na osvědčené možnosti, které skvěle fungují. Hodit se může třeba prášek do pečiva nebo kyselina citrónová. Skvěle funguje i jedlá soda, ocet nebo sůl.

Jedlá soda jako pomocník číslo jedna

Zvlášť jedlá soda dosahuje v domácnosti skvělých výsledků. Čistí, dezinfikuje a úspěšně absorbuje nechtěný zápach. Skvěle se hodí také na mastné skvrny a použít ji můžete i na rozjasnění zašlých barev. Nasypte ji na skvrnu, šetrně vmasírujte do koberce a nechte ji po dobu několika hodin působit. Pak už ji stačí jen vysát a čištění koberce máte úspěšně za sebou.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *