špinavé žaluzie před zákrokem čištění

Jak na efektivní čištění žaluzií?

Žaluzie nejen dokážou vytvořit atraktivní designový prvek ve vašem domě, ale také regulují světelnost a poskytují ochranu soukromí. S pravidelným používáním se však mohou stát cílem prachu a nečistot, což výrazně snižuje jejich estetickou hodnotu. V tomto průvodci vás provedeme krok za krokem procesem čištění žaluzií, abyste mohli opět vychutnat lesk vašich oken.

Než začnete s čištěním žaluzií

Čištění žaluzií může být jednoduché, pokud postupujete správným způsobem. S následujícími kroky budete mít vaše žaluzie rychle a snadno zase v lesku. Před samotným čištěním žaluzií zavřete okno a odstraňte všechny odnímatelné části, jako jsou polštářky nebo výsuvné panely. Připravte si všechny potřebné nástroje, včetně měkkých houbiček, mikrovláken a neagresivních čisticích prostředků. Poté s vysavačem a kartáčem pro prach přejeďte přes všechny žaluzie, začínejte ze shora a postupně přejděte do spodní části žaluzií. Tím odstraníte volný prach i menší pavučiny.

Menší i hloubkové čištění žaluzií

Pro lehký prach a nečistoty použijte měkkou houbičku nebo hadřík a jemně otřete každou lamelu. Pro hlubší čištění pak položte žaluzie na rovný povrch a otřete je houbou namočenou ve speciálním čisticím roztoku nebo v mýdlové vodě. Dbejte na to, aby voda neprošla mezi lamely a poté každou opět vysušte menším hadříkem. U venkovních žaluzií, které jsou vystaveny intenzivnějším povětrnostním podmínkám, použijte hadřík nebo kartáč na čištění odolných materiálů a pravidelně je ošetřujte impregnačním prostředkem.

Čištění žaluzií párou nebo ručně?

Čištění párou je účinný způsob, jak odstranit nečistoty a bakterie bez použití chemických čisticích prostředků. Pára dokáže proniknout do mikroskopických pórů a snadno odstranit i nejmenší částice.

Investujte tak do parního čističe s příslušenstvím, který je vhodný pro čištění žaluzií. Poté si jej nastavte na program s vhodným tlakem a teplotou, která je pro povrch žaluzií žádoucí. Pomocí parního trychtýře nebo speciálního nástavce čistěte lamely žaluzií jednu po druhé. Po očištění nechte žaluzie samovolně uschnout.

Ruční metody čištění žaluzií jsou také účinné, a to zejména pro odstranění konkrétních skvrn nebo nečistot. Při použití páry nebo vlhkých postupů jen dbejte na to, aby materiál žaluzií nebyl náchylný k deformaci či poškození, to byste se ale měli dozvědět již od výrobce.

Nezapomínejte na prevenci

A samozřejmě musíme zmínit prevenci, protože pravidelným čištěním zamezíte většímu hromadění nečistot a větších skvrn. Jako takoví malí pomocníci mohou také posloužit i antistatické spreje, které díky jejich složení udrží žaluzie ještě déle čisté. Čištění žaluzií může být jednoduché a efektivní, pokud postupujete s pečlivostí a systematickým přístupem. S tímto naším průvodcem můžete dosáhnout čistých a lesklých žaluzií, které krásně osvěží váš interiér. Navíc pokud budete dbát na pravidelnou údržbu a prevenci, budou vaše žaluzie stále vypadat jako nové. A vy si tak můžete v klidu vychutnat jasné a krásné prostředí.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky